Skip to main content

 

MI TÖRTÉNIK AZ ÓRÁKON?

Az óra felépítése
Az órákat néhány légzőgyakorlattal és a főbb ízületek átmozgatásával kezdjük. Majd nyugodt tempóban gyakoroljuk a különböző ászanákat. Mozgás közben szabályozzuk légzésünket, befelé fordítjuk figyelmünket. A kitartott testhelyzetekkel fejlesztjük az erőnlétet, egyensúlyt, koncentrációt. Rendszeresen nyújtjuk izmainkat és gerincünket, csavarodunk, javítjuk egész testünk rugalmasságát. A tudatos légzéssel és a testi érzetek megfigyelésével az elme folyamatainak elcsendesítésére törekszünk. A jógát relaxációval zárjuk. Saját képességeinknek megfelelően, biztonságosan haladunk, hogy megismerjük majd apró lépésekkel átléphessük határainkat. Az órák kezdők számára könnyen követhetőek, de középhaladók is találnak bennük kihívást. Gyakorlásunkhoz folyamatosan lehet csatlakozni.

Sthira sukham asanam.
A testhelyzet stabil és kényelmes. (Patandzsali, Jóga-szútrák II:46.)

A jógagyakorlatokkal fejlesztjük az erőt és a rugalmasságot, de nem cél, hogy azok megerőltetőek is legyenek. A testhelyzetek rendszeres és pontos kivitelezésével, helyes légzéssel, a figyelem irányításával a mozgás stabil és könnyed lesz. Egyre kevesebb erőfeszítéssel hozzuk létre a különböző ászanákat. Fokozatosan megtanuljuk, hogy erőlködés helyett a légzés és a belső figyelem vezessen. Összességében az a jó gyakorlás, ha jóga óra után a nagy fáradtság helyett inkább feltöltődést érzel.

Meg tudod csinálni.
Az órán előforduló jógagyakorlatokat nem nehéz kivitelezni. Sikerélményed lesz már az első órán is, mert végig tudod csinálni. Fokozatosan haladunk, lassan helyezkedünk bele az ászanákba, így az órát mindenki könnyen tudja követni. Nem hibázunk, hanem tapasztalunk és tanulunk. A fejlődést mindig önmagadhoz képest nézzük. Nem kell különösen erősnek vagy hajlékonynak lenned, ha türelmesen gyakorolsz, magadhoz képest mindig előrébb tudsz lépni. Egy támogató közegben a pozitív megerősítés mellett a segítő észrevétel vagy egy finoman korrigáló mozdulat is lehet építő, motiváló. Nem erőltetünk semmit. Ha szükséges, egy-egy mozdulatot gyengéden segítek korrigálni. Okosan, aznapi formánknak megfelelően gyakorlunk. Élvezzük, hogy időt szánunk magunkra és nyugodtan, sérülésmentesen, örömmel mozoghatunk.

„Én nem vagyok elég hajlékony a jógához.”
Annál jobb, hiszen akkor sokat fejlődhetsz, biztosan lesz sikerélményed, amely az élet más területén is kifejti majd hatását. Lehet, hogy ma még nem tudod kinyújtani, elérni. De ha türelmes vagy, nem sietteted magad, nem húzódsz meg, akkor majd eléred a következő héten vagy hónapban. Férjem, Gábor, szintén jógagyakorló. Sosem volt hajlékony. Gyerekként focizott, közel 10 éve fut terepen. A rendszeres jógának köszönhetően nagyon sokat lazult, néhány irányban kifejezetten hajlékonnyá vált. Sokkal kevesebb a sérülése és a teljesítménye folyamatosan javul a futásban is.

„Nincs elég időm.”
Ezzel a problémával, mint mindenki, én is sokáig küzdöttem. Gondoljuk végig, hogy a munka, a család és egyéb fontos feladatok mellett mi mindenre szánunk időt egy adott héten! Sokat teszünk önmagunkon kívül másokért is. Az is fontos, hogy mind ehhez elég energiánk legyen. Hamar kiderül, hogy heti néhány jógaórát biztosan megengedhetünk magunknak. Egészségesebben, energikusabban, testileg és lelkileg feltöltődve hatékonyabbak leszünk és a végén több időnk marad a jógának köszönhetően. Arról nem is beszélve, hogy az egészség a legfontosabb, ennek megfelelően kell meghatározni a fontossági sorrendet és az időbeosztást.

Ne hidd el, próbáld ki!
Ahhoz, hogy megértsd, mi is a jóga valójában, magadnak kell megtapasztalnod. Van, akinek elsősorban a test karbantartását jelenti. Van, akinek lelassulást, az elme csendjét. Van, akinek lelki megnyugvást. Önismeretet, önfejlesztést vagy éppen közösséghez tartozást. Remélem, a jóga segítségével Te is megtalálod, amire szükséged van és én ott lehetek, hogy támogassalak. 😊

A honlapon látható fotók illusztrációk.
Az órákon alapvetően könnyen kivitelezhető jógagyakorlatokat végzünk. A galériában haladóbb ászanákat is találtok. Több olyat is, amelyet pontosabban kellett volna kiviteleznem. Én is igyekszem folyamatosan fejlődni a mozgásban, a légzőgyakorlatokban, a koncentráció, a meditáció terén, a tanításban és még sorolhatnám. Az ülő munka, a gerincsérvem, a különböző ételekkel kapcsolatos érzékenységem miatt korábban rengeteg problémám volt. Nem csak a hátra hajlások mentek nehezen. Volt, hogy egyáltalán mozogni, menni alig tudtam. A fotók láttán én is meglepődtem, hogy ilyen jól sikerült regenerálódni és a korábbi erőm és hajlékonyságom jelentős részét visszanyerni. Tényleg megfiatalodtam egy kicsit. Ehhez persze, a kitartó gyakorláson túl, a szárnyakat adó Willi Móni barátnőm is kellett, aki nem fotós, hanem varázsló. Minden fotózással töltött idő adrenalin bomba és örök emlék. 💗

Meg kell osztanom veletek.
Hálás vagyok, hogy megtaláltam a jógát. Mindent magába foglaló rendszer, mégis egyszerű, emellett örökké tanulható. Nem nehéz elkezdeni, lépésről lépésre lehet vele haladni, közelebb visz önmagadhoz, segít az útkeresésben, visszaadja a mozgás örömét, szellemi és lelki tanításaival óriási támaszt jelent az életben. Mindezt a saját bőrömön tapasztaltam és szeretném átadni mindenkinek, aki nyitott rá. Hatékony segítséget nyújtani a hozzám fordulóknak. Mindig is érdekeltek az emberek, tetszett, milyen sokfélék vagyunk, szerettem új arcokat megismerni és segíteni, akinek tudtam. Szeretem nézni, ki hogyan mozog vagy beszél, és boldog vagyok, hogy ez a mindennapjaim részévé vált. Ha a jógával, egészséges életmóddal, táplálkozással vagy bármi egyébbel kapcsolatban megkérdezel, nagyon fogok örülni neked.